„Być albo nie być, oto jest pytanie“

Kiedyś znany nam wszystkim bardzo dobrze bohater wypowiedział: „Być albo nie być, oto jest pytanie“. Oczywiście, że być, zdecydowanie, tylko jakim? Niektórzy mówią, że prawdziwy ideał kryje się w byciu szczerym (lecz nie takim do bólu), miłym, uczciwym oraz asertywnym. Nikt nie zaprzeczy chyba temu, że człowiek powinien żyć w zgodzie z samym sobą. Nasze wewnętrzne „ja“ budujemy latami – szukamy siebie, tego co lubimy, w czym jesteśmy dobrzy, a w czym nie. Niestety często jest tak, że – czy to ze strachu, czy z wygody, czy ze zwyczajnego poczucia wstydu do odmowy – zgadzamy się na rzeczy, które niekoniecznie są w zgodzie z naszymi przekonaniami czy odczuciami. Przestajemy wtedy być sobą.

DSC_0587pom

Czym jest dla was życie w zgodzie z samym sobą?

Dla mnie jest to robienie czegoś zgodnie ze swoimi odczuciami, robienie czegoś co się naprawdę lubi, kocha, co sprawia przede wszystkim mi przyjemność i radość, jest to nieuleganie stereotypom i opinii innych ludzi. Jednak w życiu z samym sobą często przeszkadzają nam różne czynniki zewnętrzne, działają one na nas jak paralizatory i wywołują strach przed czymś nowym, nieznanym, co sprawia że blokujemy się od środka i jesteśmy skłonni zrobić coś wbrew sobie, coś z czego będą zadowoleni inni, ale nie my sami. Tak często tłumaczymy podjęte w wewnętrznej panice, błędne decyzje, że robimy to dla innych, dla ich dobra. A gdzie w tym wszystkim jesteśmy my? Kiedy poprzez uleganie decyzji innych ludzi przestajemy być sobą? Kiedy gubimy własne ”ja”? Z natury boimy się zmian, boimy się wypowiedzenia własnego zdania, tchórzymy i to jest najgorsze. Wtedy wypominamy sobie, że straciliśmy szansę, postępowaliśmy wbrew sobie, a teraz? Nie ma odwrotu – przez to, że się baliśmy.

A więc nie bójmy się BYĆ i żyć zgodnie ze swoimi przekonaniami! Choćby nie podobało się to innym, nie ulegajmy czyjejś presji. Walczmy o siebie i o to, aby życie nie uciekło nam przez dwa palce. Żyjmy tak, żebyśmy byli szczęśliwi i spełnieni, ale nie zapominajmy o jednym: żeby nie krzywdzić przy tym innych. Starajmy się nie przejmować uwagami. Jesteśmy jedyni w swoim rodzaju i to właśnie jest wspaniałe! Nie próbujmy za wszelką cenę zmieniać się pod namową innych. Słuchajmy swoich pragnień i nauczmy się mówić ”nie”, aby bronić swoich opinii bez poczucia winy. Nie zapominajmy o swoich dobrych stronach, ani osiągnięciach. Nie starajmy się być doskonali za wszelką cenę. I tak nigdy nam się to nie uda. A przyjaciele lubią nas za to, kim jesteśmy i będą nas kochać mimo wszystko. Przestańmy się źle oceniać i nie bójmy się, że zawiedziemy innych. Nie bądźmy dla siebie zbyt surowi! Pamiętajmy o tym, że nikt nie jest doskonały.

This article has 4 comments

  1. Dawid Odpowiedz

    Dzisiaj tak wiele osób żyje w sprzeczności z samym sobą. Bo potem skończy się tak, że nie bedizemy szczęśliwi ani teraz ani później ani nigdy.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *